Par TRAKTORDIENA 2015 raksta Bauskas reģionālais laikraksts “Bauskas Dzīve”

Raksta autore: Anita ROZENTĀLE

Strādā Latvijas lauku attīstībai

# Sestā Traktordiena vērienīgi aizrit «Eriņu» laukos Dāviņos

Grantiņu ģimenes lielsaimniecības «Eriņi» lauki ap desmit hektāru platībā sestdien, 16. maijā, bija pārvērsti tehnikas un dažādu jauninājumu ekspozīciju, sacensību, tikšanos un lauku ļaužu svētku vietā, jo te raibraibi norisinājās tradicionālā Latvijas Traktordiena.

Sestās Traktordienas organizatori – nodibinājums «Fonds Latvijas lauksaimniecības attīstībai» sadarbībā ar partneriem, kuru vidū arī Bauskas novada Dāviņu pagasta zemnieku saimniecība «Eriņi».

Namamāte Biruta Grantiņa stāstīja, ka pirms diviem gadiem pieņēmuši izaicinājumu šo plašo pasākumu te rīkot, un visu laiku saimniecības ļaudis mērķtiecīgi strādājuši. Pasākuma rīkošanā daudz ieguldījis dēls Andris, visa ģimene, speciālisti un strādnieki.

Spolnieku laukos bija jāattīra liela teritorija no padomju gadu «kultūras slāņa» – iepriekš te bija grausti, krūmi, čūskulāji. Tagad viss sakopts, novākts, iesēti rudzi, kas ļoti veiksmīgi palīdzēja zemi savākt, saturēt, lai būtu labs pamats, pa ko pārvietoties jaudīgajai tehnikai un apmeklētājiem.

B.Grantiņa uzskata, ka tāda līmeņa saimniecība kā «Eriņi» var atļauties šāda vēriena sarīkojumam noziedot savu darbu, laiku un resursus, viņa teic: «Tiem, kuri var un prot strādāt, kā mēs, jāiedvesmo citi un jāpalīdz kopīga mērķa labā. Turklāt Rihards Krastiņš un «Fonds Latvijas lauksaimniecības attīstībai» fanātiski daudz dara Latvijas lauku izaugsmei, un neviens normāls cilvēks neatteiksies viņus atbalstīt.»

Aizvien lielākas jaudas

Vietās, kur sestdien bija skatāmi augsnes apstrādes un industriālās tehnikas praktiskie demonstrējumi, pulcējās daudz apmeklētāju, daži «Bauskas Dzīves» uzrunātie pat nebija devušies uz autoralliju Talsos, bet braukuši šurp. Vērotāji bija arī pasaulē lielāko un pazīstamāko zīmolu traktoru sacensībās. Te piestājis Vecumnieku novada Bārbeles pagasta piensaimnieks Mārtiņš Mediņš un vēl vairāki šī novada ļaudis. Viņu ceļš sestdien tālāk ved uz Enguri svinēt Ģimeņu dienu, tomēr Traktordienu nav varējuši laist garām. Vīri, vērojot traktorbraukšanu, spriež: «Tiem, kuri nodarbojas ar piena lopkopību, lieljaudīgie traktori nav nepieciešami, bet saimniecībām ar hektāru tūkstošiem šie traktori ļoti noder. Piekabināmie augsnes apstrādes agregāti kļūst aizvien universālāki, platāki un smagāki, tos pavilkt mazjaudīgi traktorīši nevar.» Kāds piebilst: «Ar tiem zirgspēkiem kā ar narkotikām – vajag aizvien jaudīgāku tehniku un jaudīgāku… Un cik miljonu eiro ar šo tehniku te šodien Spolnieku laukos sabraucis!»

Augsnes apstrādes kompleksais deviņmetrīgais agregāts no firmas «Väderstad» piekabināts Bauskas novada SIA «Uzvara-Lauks» lieljaudas traktoram «Challenger» un dodas demonstrācijas braucienā. Traktoru vada tā pārzinātājs uzvarietis Aleksandrs Gorbunovs. Viņš izrādīja tehniku darbībā, pastāstīja par tās priekšrocībām. Skatītāji apbrīnoja lielo «Challenger», kura izpūtējs atgādina ļoti resna skursteņa cauruli, bet riteņi savienoti ar ķēdi. Kāpurķēdnieka risinājumā milzenis mazāk blietē augsni.

Daudzo simtu apmeklētāju pulkā arī Bauskas novada SIA «Uzvara-Lauks» agronoms Sergejs Kataņenko, viņš bijis Traktordienā vairākus gadus, bet te atzina, ka šie svētki esot visvērienīgākie.

Iespēja iegūt vadītāja apliecību

Valsts tehniskās uzraudzības aģentūra (VTUA) svētku reizē bija parūpējusies, lai apmeklētāji, kuri vēlas iegūt traktortehnikas vadītāja apliecību, to arī dabūtu. A kategorijas tiesību iegūšanai iespējams satiksmes noteikumus mācīties pašmācībā un traktora vadīšanas iemaņas apgūt, piemēram, ģimenes lauku saimniecībā, stāsta VTUA Zemgales reģiona nodaļas vadītājs Gints Silavs. Īpaši aprīkotā autobusiņā kandidātiem bija jāatbild uz 24 jautājumiem satiksmes noteikumos un vēl jāzina atbildes uz pāris jautājumiem darba drošības jomā. Kad teorētiskais eksāmens nokārtots, jāatrāda traktora vadīšanas praktiskās iemaņas. Līdz pulksten 16 sestdien Traktordienā vadītāja apliecību bija ieguvis viens no apmēram 20 pretendentiem, visi pārējie izkrita teorijas eksāmenā.

Toties bērni, kuri izbrauca loku ar mazo «Craftsman» traktoriņu, visi lielā skaitā saņēma bērnu traktora vadītāja apliecību. Process izskatījās «pa īstam», par to «Bauskas Dzīve» pārliecinājās, vērojot, kā, piemēram, puika no Bauskas Sandris Rudzroga īpašā dokumentā parakstās par tiesību saņemšanu.

Baušķeniekiem – divas otrās vietas

Daudzo pasākumu norisē ar lielu azartu un intrigu pagāja pasaulē lielāko un pazīstamāko zīmolu traktoru sacensības piecās jaudas disciplīnās, to galvenais tiesnesis bija rundālietis Māris Leitlants. Pats agrāk esot startējis kā dalībnieks, nu jau vairākkārt tiesā.

Traktoriem ar piekabēm trasē bija braukšana uz ātrumu, piedalījās vairāki vadītāji no mūspuses novadiem. 3. grupā, kur sacentās tehnika ar 210 – 270 zirgspēku jaudu, 2. vietu ieguva Mārcis Krišjānis no Bauskas novada Vecsaules pagasta saimniecības «Līvi». Puisis startēja ar tēva saimniecībai piederošo «CASE». Citi sestdien uz «Eriņiem» atbrauca ar vieglajiem auto, bet Mārcis – traktorā ceļu mērojis. Firmas «Dotnuvos projektai» pārstāvji jaunieti slavēja, stāstot, ka viņa tēvs Einārs iepriekš arī vairākus gadus esot startējis sacensībās un plūcis laurus, nu dēls pārņēmis viņa tradīciju. Savukārt piektajā – visspēcīgākās jaudas – grupā otro vietu ar «John Deere» traktoru izcīnīja Elvis Enkurs no SIA «PS Līdums» Bauskas novada Īslīces pagastā, informē M. Leitlants.

Visi sadarbojas kā partneri

Nodibinājuma «Fonds Latvijas lauksaimniecības attīstībai» valdes priekšsēdētājs Rihards Krastiņš «Bauskas Dzīvei» stāsta: «Pasākuma galvenais uzdevums ir parādīt to, kas pašlaik lauksaimniecībā ir modernākais, profesionālākais un aktuālākais tehnoloģijās un dalībnieku piedāvājumos. Lai visi konkurenti, dažādu firmu pārstāvji te satiekas un kādu brīdi ir partneri. Gudri un vienoti strādājot valstij un tautai, panāksim attīstību.»

Katru gadu Traktordienā organizatori ievieš jauninājumus, šoreiz pilnīga novitāte bija Bruņoto spēku, Zemessardzes un Jaunsardzes iesaistīšana. Bruņumašīnas, citu tehniku un ieročus demonstrēja Zemessardzes 54. bataljons, viņi arī baroja dalībniekus ar zupu no armijas katliem. Bauskas jaunsargi popularizēja sevi un daudz interesanta stāstīja par ieročiem. Rīta pusē svētku apmeklētājus uzrunāja aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis. R. Krastiņš uzskata – jāveicina izpratne valstī par to, ka armija un lauksaimnieki ir vienoti. Viņš min vienu piemēru – kad rodas kādas sērgas lopiem, to izplatību palīdz ierobežot un apturēt ar armijas palīdzību.

Vēl šī gada Traktordiena no iepriekšējām atšķīrās ar to, ka klāt nāca ekskavatoru un darbmašīnu, un sējmašīnu demonstrējumi.

Atbalsts, sadarbība, izglītība, gudrība, darba tikums un attīstība ir atslēgvārdi R. Krastiņa vīzijā par Latvijas lauku nākotni. Fonda dibinātājs un žurnālu izdevniecības «Saimnieks.lv» īpašnieks ļoti augstu novērtēja Grantiņu ģimenes veikumu Traktordienas rīkošanā uz «Eriņu» zemes.