Valsts simtgades noskaņās norisinājies pasākums “Lauki ienāk pilsētā”

Valsts simtgades noskaņās norisinājies pasākums “Lauki ienāk pilsētā”

8. septembrī Rīgā 11.novembra krastmalā Latvijas simtgades svinību ietvaros notika “Fonda Latvijas lauksaimniecības attīstībai” rīkotais lielpasākums “Lauki ienāk pilsētā”. Fonds saka lielu paldies visiem, kuri iesaistījās šī notikuma tapšanā.

Pasākuma dalībnieki pārstāvēja nozīmīgākās lauksaimniecības jomas, produktus, pakalpojumus un ar lauksaimniecību saistītas izglītības iestādes, kopā veidojot stāstu par Latvijas lauku vēsturi un mūsdienīgu saimniekošanu un dzīvi laukos.

 

Svinīgajā atklāšanā uzrunas teica  Nodibinājuma “Fonds Latvijas lauksaimniecības attīstībai” valdes priekšsēdētājs, pasākuma “Lauki ienāk pilsētā” organizētājs Rihards Krastiņš,  Valsts prezidents Raimonds Vējonis, Ministru prezidents Māris Kučinskis, zemkopības ministrs Jānis Dūklavs, kultūras ministre Dace Melbārde.  

No rīta norisinājās senās un modernās tehnikas parāde, kas no Rīgas Motormuzeja devās uz 11. novembra krastmalu. Pirms tam tehniku varēja apskatīt pie Rīgas Motormuzeja. Tehnikas braucienam startu deva zemkopības ministrs Jānis Dūklavs un CSDD valdes loceklis Aivars Aksenoks. Pēc parādes daļa no tehnikas vienībām bija apskatāmas 11. novembra krastmalā. Parādē piedalījās ap 50 tehnikas vienību – traktori, smagās mašīnas u.c., arī īpašais simtgades traktors.

“Simtgades traktors” ar reģistrācijas Nr. T100LV ir 1956. gadā ražotais “MASSEY FERGUSON FE-35”, kuru pirms diviem gadiem iegādājas nodibinājums “Fonds Latvijas lauksaimniecības attīstībai” ar mērķi to pilnībā atjaunot un Latvijas simtgades gadā to nodot kādam no Latvijas lauksaimniekiem. AS „AGROFIRMA TĒRVETE” ir iegādājusies šo īpašo traktoru, un iegūtie līdzekļi – 10 000 eiro tika ziedoti Latvijas bērnu veselības uzlabošanai. Saņemtos līdzekļus kā ziedojumu nodibinājums „Fonds Latvijas lauksaimniecības attīstībai” tos nodeva VSIA “Bērnu klīniskā universitātes slimnīca” ar mērķi –  saldētavu iegādei Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Asins kabinetam. Tas nodrošina asins un asins komponentu uzglabāšanu un to apriti slimnīcā. Ziedojuma pasniegšanas ceremonija norisinājās pasākuma laikā uz lielās skatuves. Ceremonijā piedalīsies veselības ministre Anda Čakša, zemkopības ministrs Jānis Dūklavs, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas valdes locekle Ināra Bluķe, AS ”Agrofirma Tērvete” padomes priekšsēdētājs Vitauts Paškausks un nodibinājuma “Fonds Latvijas lauksaimniecības attīstībai” valdes priekšsēdētājs Rihards Krastiņš.

“Lauki ienāk pilsētā” kultūras programmu sagatavoja režisore Mirdza Zīvere – pasākumā uzstājās Latvijas kapelas un folkloras kopas, kā arī mazākumtautību kolektīvi – “Rīgas kokle”, “Dziga”,“Tautumeitas”,“Burdons”, “Tarkšķi”, “Bumburneicys”, “Putni”, “Teikas muzikanti”, “Ceiruleitis”, “Trejdeviņi”, “Dimzēni”, “Vīteri”, “Zeidi”, “Rikši”, “Upīte”, “Dandri”, “Rīgas danču klubs”, Pasaules kultūras biedrības “Vdohnovenije” vokālais ansamblis “Dušečka”, Ģimeņu folkloras kopa “Berendejka”, Vangažu ukraiņu biedrība “Jatraņ”, Koris “Loja”, Olaines kultūras centra sieviešu vokālais ansamblis “Ivuški”, Jēkabpils poļu biedrības vokālais ansamblis “Zgoda”, Slāvu mūzikas biedrības “Sozvučije” bulgāru dziesmu ansamblis “Sedjanka”, Rēzeknes nacionālo biedrību kultūras nama kazaku dziesmu ansamblis “Debeszils zieds”, Folkloras kopa “Iļjinskaja pjatņica”, Baltkrievu vokālais ansamblis “Suzorje”, Rīgas krievu un kazaku dziesmu folkloras ģimenes kolektīvu “Ļubo mne!”

Ikvienā no pasākuma “Lauki ienāk pilsētā” pārstāvētajām jomām katrs pats varēja pamēģināt, piedalīties, pieskarties, pasmaržot, izgaršot, sadzirdēt un ieraudzīt to, ko ikdienā dara lauksaimnieki, mežsaimnieki, dārzkopji, biškopji un zivsaimnieki. Bija iespējams piedalīties produktu tapšanā – uzzināt, kā rodas piens, top maize, kas nes medu. Šī bija iespēja pašā Rīgas centrā ieraudzīt īstas graudu kaltes, graudu glabāšanas torni, izpētīt traktoru, iekāpt kombainā un apskatīt mājlopus.

Īpaši tikai aicināti jauniešus no pilsētām un reģioniem, lai izzinātu lauksaimniecības izglītības iestāžu piedāvājumu, kas paver plašas iespējas ražīgi strādāt un ienesīgi saimniekot Latvijas laukos.

“Lauki ienāk pilsētā” organizēja Zemkopības ministrija un Nodibinājums „Fonds Latvijas lauksaimniecības attīstībai”, piedaloties zemnieku saimniecībām, lauksaimniecības uzņēmumiem, valsts institūcijām, izglītības iestādēm un nevalstiskajām organizācijām.

Rīkotāji izsaka pateicību visiem, kuri piedalījās pasākuma rīkošanā. Paldies zinātkārajiem pasākuma apmeklētajiem, kuri padarīja šo dienu par neaizmirstamu piedzīvojumu un atnāca, lai kopā svinēt mūsu simtgades svētkus!

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”6″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”120″ thumbnail_height=”90″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”Slīdrāde” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]