MEŽA NOZARES ZAĻĀ DEKĀDE

Zaļā nedēļa, kas notiks no 16. līdz 25. janvārim Berlīnē, ir viena no lielākajām pasaules pārtikas, dārzkopības un lauksaimniecības izstādēm. Latvija 2015. gadā ir šīs izstādes partnervalsts, kas nozīmē gan vairāk pienākumu un iespēju, gan lielāku uzmanību. Zaļā nedēļa ir lieliska iespēja pasaulei parādīt Latvijas meža nozares, kuras pamatā ir ilgtspējīga resursu apsaimniekošana un izmantošana, daudzveidību, sākot no sēklas līdz gatavai produkcija, no atpūtas līdz izziņai un radošai darbībai.

Mežs – Latvijas zaļais zelts

Mežs klāj vairāk ne kā pusi no valsts teritorijas, un tā platība turpina palielināties. Latvija ir ceturtā mežainākā valsts Eiropā. Latvijas mežos ir liela bioloģiskā daudzveidība. Ar katru gadu palielinās dažādu atpūtas objektu skaits, un šodien gandrīz 10 % mežu rekreācija ir galvenais apsaimniekošanas mērķis.

Mežam ir nozīmīga loma Latvijas rūpniecības un tautsaimniecības attīstībā. Pēc neatkarības atjaunošanas mežsaimniecība un kokrūpniecība attīstījās visstraujāk, un 2000. gadā meža nozares eksporta īpatsvars sasniedza 43 % no kopējā apjoma. Lai arī šodien meža nozares procentuālais īpatsvars eksportā ir samazinājies, tā apjoms vērtības izteiksmē turpina pieaugt. Gan Latvijā, gan pasaulē palielinās pieprasījums pēc koksnes izmantošanas būvniecībā un dažāda veida kokmateriāliem. Latvijā ražotās koka mēbeles un izstrādājumi ir pieprasīti gan Eiropas, gan tālākos tirgos. Pēdējā desmitgadē būtiski palielinājusies arī meža resursu loma Latvijas enerģētiskās neatkarības veicināšanā. Mežizstrādes un kokapstrādes atlikumu, kā arī mazvērtīgo sortimentu efektīva izmantošana ne tikai spēj nodrošināt pašmāju vajadzības, bet ir arī nozīmīgs eksporta produkts.

Izstādes Zaļānedēļa starpvalstu draudzīgā tikšanās Tērvetes dabas parkā.

Izstādes Zaļānedēļa starpvalstu draudzīgā tikšanās Tērvetes dabas parkā.

Meža stāsts pasaulei

Meža nozares uzdevums Zaļās nedēļas laikā nav viegls. Ir tik daudz lietu, ar ko lepojamies, bet viss stāsts ir jāievieto simts kvadrātmetru lielā laukumā un nelielā istabā pieņemšanas mājā. Tomēr speciālistu komandai pēc vairāku mēnešu darba ir izdevies to panākt.

Meža stendu varēs pamanīt jau pa gabalu, jo tā centrā ir sešus metrus augsts koka tornis, kuram katra siena ir no veidota no citas koku sugas. Egle, priede, bērzs un alksnis – biežāk sastopamās koku sugas Latvijā, katra ar atšķirīgu pielietojumu stāstu. Vairāk nekā sešu kvadrātmetru lielā egles un priedes stādu siena vienmēr piesaista apmeklētāju uzmanību ar savu košo zaļumu, savukārt dekoratīvie stādi rada meža klātbūtnes efektu. Ar pirmo vizuālo iespaidu tiek akcentēti divi galvenie aspekti – Latvijā mežs ir gan dabas resurss, gan pamats kokrūpniecībai.

Mežs ir ne tikai jāredz, bet arī jāsajūt. Baskāju takā drošākie sajust čiekuru, mētru un citu meža zemsedzes elementu pieskārienu. Sēklu SPA būs iespēja ne tikai apskatīt, bet arī sajust atšķirības starp dažādu koku sugu sēklām. Tonnu smagais koka baļķis būs ne tikai piemērota vieta meditācijai, bet stāsta par meža lomu CO2 piesaistē un skābekļa ražošanā. Savukārt mazākie apmeklētāji varēs sajust koka rotaļlietu silto pieskārienu.

Mežs ir arī atpūta un izziņa. Par to, kā aug mežs, varēs uzzināt ar interaktīvas spēles Kinnect palīdzību. Tiem, kas vēlēsies iedziļināties meža apsaimniekošanas un izmantošanas jautājumos, būs pieejami dažādi informatīvie materiāli. Īpaša uzmanība meža stendā veltīta rekreācijas iespējām Latvijas Valsts mežos un bērnu aktivitātēm.

Koks – moderns materiāls

Latvijas kopstends Zaļajā nedēļa parāda modernu lauku sēta – ar pļavu, druvu, dārzu, pļavu, zivju sētu, mežu un, protams, saimes māju. Koka ēka, koka durvis, koka logi un lubu jumts – tā ir tikai viena puse stāstam par tradicionālo koksnes izmantošanu būvniecībā. Pieņemšanas istaba ir liecība tam, ka koks šodien ir kļuvis moderns un vispāratzīts materiāls.

Saplākšņa ražošanai Latvijā ir vairāk nekā 100 gadu vēsture, un šodien tas tiek izmantots gan aviācijā, kuģu un mašīnu būvē, gan mēbeļu un telpa dizaina elementu ražošanā. Arī meža stenda grīda būs veidota no īpaša dizaina saplākšņa puzles gabaliņiem. Jau izsenis pienācīga vieta saimes telpā ir atvēlēta galdam. Zaļās nedēļas laikā pie masīvkoka ozola galda uz sarunām tiks aicināti gan valdības pārstāvji, gan uzņēmēji un citi sadarbības partneri.

Bez koka neviens nav uzaudzis!

Meža stendā galvenā uzmanība veltīta bērnu aktivitātēm. Mazo un lielo apmeklētāju rokas un prātu nodarbinās koka mantiņas un spēles no uzņēmumiem Eco Toys Latvia un Domiņas prāta spēles. Pieejams būs plašs rotaļlietu klāsts, sākot no vienkāršām rotaļlietām pašiem mazākajiem līdz prātu attīstošām un izglītojošām spēlēm dažāda vecuma apmeklētājiem un loģikas uzdevumiem pieaugušajiem. SIA Straubek Furniture un ECO LIGNUM gādās par mazo apmeklētāju ērtībām – koka galdiņiem un krēsliņiem. Kamēr mazie būs aizņemti ar savām lietām, vecākiem būs iespēja novērtēt atšķirību starp bērza un melnalkšņa mēbelēm.

Vairumam bērnu tomēr patīk aktīvākas nodarbes. Pirmie AS Latvijas Finieris rūpnīcas ražotie koka zirdziņi sasnieguši jau pensijas vecumu, kamēr to pēcnācēji aizvien aktīvāk iekaro pasaules tirgu. Latvijas vēstniecība Apvienotajā Karalistē 2013. gada augustā nosūtīja dāvanā koka zirdziņu princim Viljamam un Kembridžas hercogienei Ketrinai, apsveicot viņus ar dēla nākšanu pasaulē. Arī Zaļas nedēļas apmeklētāji, tāpat kā princis Džordžs, varēs apgūt pirmās šūpošanās prasmes. Tiem, kas vēlas izmēģināt modernāku pārvietošanās tehniku, būs pieejami SIA MGS Factory ražotie DIP DAP koka skrejriteņi, savukārt meitenes varēs iejusties celtnieku lomā, saliekot koka moduļu leļļu mājas un tās iekārtojot.

SIA Mininovus produkcija ir piemērota Latvijas nacionālā sporta veida apguvei jau no triju gadu vecuma. Kamēr bērni ar Rūķi gatavos dūceklīšus (yo-yo spēles latviešu versija), vecākiem ir iespēja iepazīties par atpūtas un rekreācijas iespējām Tērvetes dabas parkā.

Atpūta lieliem un maziem

AS Latvijas Valsts meži šobrīd apsaimnieko 1.4 miljonus hektāru meža. Interesentiem būs pieejama informācija par meža resursiem un meža apsaimniekošanas tendencēm Latvijā, tomēr galvenā uzmanība būs pievērsta dažādām atpūtas iespējām valsts mežos, īpaši Tērvetes dabas parkā. Zaļās nedēļas apmeklētāji varēs uzzināt, kas ir Mammadaba, kura dzīvo Latvijas mežos!

Mammadaba – aktīva atpūta Latvijas mežos! Katru gadu tiek pilnveidotas esošās atpūtas vietas, veidoti jauni pastaigu un velomaršruti, kuros iekļauti ievērojami apskates objekti, koka torņi, pikniku vietas, kur atvilkt elpu un iekurt ugunskuru. Bezmaksas atpūtas vietu skaits jau pārsniedz 400. Vairāk par dažādām atpūtas un izziņas iespējām var uzzināt Mammadaba žurnālos.

Aiz kadra

Sākot plānot meža nozares dalību izstādē Zaļā nedēļa, saraksts ar to, ko nozare vēlas un var parādīt pasaulei, bija visai garš. Neliela daļa no tā visa bija redzama Latvijas meža un kokrūpniecības nozares izveidotajā izstādē Koks ir labs, kas līdz šā gada vasarai bija aplūkojuma Mežaparkā, bet līdz oktobrim skatāma Tērvetes dabas parkā. Drošības apsvērumu un ierobežotās vietas dēļ nācās atteikties no daudzām aktivitātēm – bērnu rotaļlaukuma ar šūpolēm un citiem elementiem, skrituļošanas rampas, finiera laivas izgatavošanas, kā arī novusa sacensībām. Tāpat apmeklētājiem diemžēl gāja secen daudzās pasaules valstīs augsti novērtētās mēbeļu ražotāju produkcijas aplūkošana. Koncepta izstrādē tika iesaistīti gan AS Latvijas Valsts meži pārstāvji, gan Latvijas kokrūpniecības federācijas speciālisti. Lai arī meža stends izskatās ļoti vienkāršs, tas ir vairāku mēnešu intensīva darba rezultāts. Meža stends parāda meža un kokapstrādes nozares savstarpējo saistību, ka mežs un koks mūsu ikdienā ir sastopams visdažādākās formās un veidos. Vajag tikai paskatīties apkārt, jo lietas runā pašas par sevi!

Plašāka informācija

Vairāk par Zaļo nedēļu lasi nodibinājuma Fonds Latvijas lauksaimniecības attīstībai mājas lapā www.flla.lv/pasakumi/zala-nedela-berline/

Par meža nozares dalībniekiem uzzini e-avīzē Mežs un zaļā nedēļa: www.flla.lv/mezs-un-zala-nedela/

www.koksirlabs.lv

www.mammadaba.lv

1 Trackbacks & Pingbacks

  1. Berlīnē stādīs Latvijā audzētu ozolu pirms izstādes janvārī “Zaļā nedēļa – 2015” |

Comments are closed.